جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

ساخت جاده‌ هایی که یخ نمی‌ زنند!


  ساخت جاده‌ هایی که یخ نمی‌ زنند!

  کاهش شدید دمای هوا، رویدادی که همه در زمستان امسال بیش از دیگر سال‌ها انتظار آن را می‌کشند، می‌تواند در زمینه‌های مختلفی، از جمله در حین رانندگی خطرساز شود. براساس گزارش ساينس الرت، رانندگي در مناطقي كه دماي هوا به نقطه انجماد رسيده باشد مي‌تواند بسيار پرخطر باشد، خطري كه پيش‌بيني و مقابله با آن هميشه كار ساده‌اي نيست. اما دانشمندان در تركيه از گذشته درحال ارائه راه حلي براي اين مشكل بوده‌اند كه مي‌تواند اين خطر را به طور كامل از بين ببرد.


  محققان دانشگاه كوچ در تركيه تركيب سطحي جديدي را ارائه داده‌اند كه مي‌تواند منجمد شدن سطح جاده‌ها را به تاخير بياندازد. محققان با تركيب نمك پتاسيم كار خود را آغاز كرده و آن را با پليمر استايرن-بوتادين-استايرن تركيب كردند و اين تركيب نهايي را به قير طبيعي، يكي از اصلي‌ترين تركيبات آسفالت،‌افزودند.

  بررسي در فضاي آزمايشگاهي نشان داد اين تركيب شكل‌گيري يخ را بر سطح اين نوع آسفالت تا حدي قابل توجه به تاخير انداخت درحالي كه استحكام آن با آسفالت‌هاي معمولي تفاوتي نداشت.

  اين تركيب جديد مي‌تواند نمك ضد‌يخ را در دوره‌اي دو ماهه آزاد‌ساخته و از تشكيل يخ جلوگيري كند، اما دانشمندان مي‌گويند استفاده از اين تركيب در جاده‌هاي حقيقي اثر طولاني‌تر از دو ماه خواهد‌داشت. با پراكنده شدن يكدست پليمر نمكي در سرتاسر آسفالت،‌فشار ناشي از خودروها و كاميون‌ها منجر به فرسايش تدريجي سطحي شده و تركيب نمكي به تدريج آزاد مي‌شود و به اين شكل سطح جاده براي مدتي طولاني‌تر، شايد براي چندين‌سال، خاصيت ضد يخ خود را حفظ خواهد‌كرد.

  استفاده از چنين تركيبي تنها به نفع رانندگان نخواهد‌بود، بلكه در هزينه‌هاي مورد نياز براي پاكسازي جاده‌هاي يخ‌زده در طول فصول سرد نيز صرفه‌جويي خواهد‌شد. اين درحالي‌است كه نياز به استفاده مستقيم از نمك كه به راحتي توسط باران شسته مي‌شود،‌ و مواد مضر ضد‌يخ شيميايي كه براي محيط‌زيست آسيب‌زا هستند از بين خواهد‌رفت.


  این مطلب تا کنون 59 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 2 دي 1394
  منبع
  برچسب ها : تركيب ,مي‌تواند ,استفاده ,نمی‌ زنند ,جاده‌ هایی ,ساخت جاده‌ ,
  ساخت جاده‌ هایی که یخ نمی‌ زنند!

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر